KAPADOKYA Plastik AŞ.

Bizimle İrtibata Geçin.
 

 

CAMLAR : Balkon kapama sistemlerinde 8 mm. kalınlık. Max: 260 cm. yükseklik. Teras, bar ve cafe katlanır kapı sistemleri için 10 mm. kalınlık. Min: 250 cm. Max: 400 cm. yükseklik. Tüm kapama sistemlerimizde Trakya şişecam üretimi olan camlar kullanılmaktadır. Ayrıca camlar *Tempered(Security) yada *Lamine (darbeye dayanıklılık) özelliğindedir.

 

PROFİL: Sistemde; alaşımı en iyi mekanik özelliklere sahip ışıl işlemle sertleşebilen 6063 (Etial-60) alaşımlı alüminyum profiller kullanılmaktadır. 6063 alaşımı alüminyumda en üst derece kalite standardını ifade etmektedir.Boya olarak, eloktrastatik toz fırın boya ile ral serisi renk seçenekleri kullanılabilmektedir ( 256 RAL renk mevcuttur).

 

TEKER TAKIMI : Sistemde paslanmaz çelik rulmanlı tekerlekler kullanılmaktadır. Çelik rulmanların üzeri ses izalasyonu ve aşınmayı önlemek amacıyla polyemid plastikle kaplanmaktadır (uçak lastikleri gibi). Her cam plakasında altta 4, üstte 4 adet teker kullanılmaktadır. ( 4 adet çift sıralı teker).

 

AKSESUARLAR : Cam aralarında özel çift yönlü ( H ) şeffaf fitiller kullanılmaktadır. Kilitler, kulp ve benzeri montaj aparatları standarttır. Camların bazaya yapıştırılmasında Almanya'dan ithal Würt Marka özel yapıştırıcı kullanılmaktadır. Sistemde, alt ve üst tarafta iki sıra olmak üzere 1000'lik kıl fitil bulunmaktadır.

 

 İZOLASYON : Camların yan yana gelmesinde plastik birbirine geçmeli akıllı kapak sistemi uygulanmaktadır. Bazalarda yağmur sularının içeriye girmesini önleyici damlalık bulunmaktadır. (Uzun süreli ve rüzgar esintili yağışlarda devamlı hareketli bir mekanizma olmasından dolayı çok az miktarda terleme şeklinde sızıntı olabilir.) Cam fitilleri, kıl fitiller ve silikon izolasyonu ile gürültü, toz, ses ve ısı yalıtımı sağlanır.

 

MONTAJ : Sipariş tarihi itibari ile 30 (otuz) işgünü sonra uzman personel tarafından yapılmaktadır. Montaj süresi yapıya ve m2'ye göre değişmektedir. Profil çerçevesi, antibakteriyel silikon ile iç ve dış taraf olmak üzere dört tarafı izole edilmektedir.

 

GARANTİ : Sistem ve sistem içerisinde kullanılan ekipmanlar ile işçilik 2 (iki) yıl garantilidir. ( Cam kırılması ve H fitil eskimesi garanti kapsamı dışındadır) Garanti, kötü ve hor kullanım sonucu doğacak aksaklıkları kapsamaz.

 

TEMPERLİ CAM : Camların ısı ve darbeye dayanıklı hale gelmesi istendiğinde, cam temperleme denilen bir işlemden geçirilir. Temperleme prosesi cam panoların özel fırınlarda erime noktasına yakın derecelerde ısıtıldıktan sonra hızla soğutulması esasına dayanır. Temperleme fırınında cam 700°C’ye kadar ısıtılır ve hava üflenerek soğutulur. Sıcaklığın azalması ile yüzey büzüşür ve sertleşir. Ancak iç kısım sıcak kalır ve yüzeydeki büzülmeye kendini uydurur. İç kısmın da soğumasıyla camın her iki yüzünde basınç, iç kısımda ise çekme gerilmeleri oluşur. Ani soğutma uygulanarak temperlenme işlemlerinden geçen cam 300°C’lik bir ısıl şoka dayanıklı hale gelmekteyken temperlenmemiş camda 30-50°C’lik bir ısıl şok camın kırılmasına neden olmaktadır. Temperlenmiş camların mekanik olarak test edilmesinde uygulanan “yüksekten bilye düşürme deneyi”nde temperlenmiş 8 mm.lik bir cam 2.50 m. yükseklikten düşen 500 gr. ağırlığındaki bir çelik bilyenin etkisi ile kırılırken temperlenmemiş cam aynı deneyde 30 cm. yüksekten düşen aynı ağırlıkta bilye ile kırılmaktadır. Temperlenmiş bir cam, normal bir cama oranla 4-5 kat daha dayanıklı hale gelmektedir. Ayrıca temperlenmiş cam kırıldığında otomobil camları gibi nohut büyüklüğünde kırılmakta olup, çevresinde veya düştüğü yerde bulunan insan ve diğer canlılara zarar vermemektedir.

 

LAMİNE CAM : İki camın PVB veya EVA film tabakaları kullanılarak ısıl işlem ve vakumlanması neticesinde elde edilen bir cam cinsidir. Lamina camlar Özellikle güvenlik amaçlı olarak bir taraftan diğer tarafa istenmeyen geçişlerin önlenmesi veya geciktirilmesi açısından da doğru bir seçimdir. Kırıldığında cam parçaları, bünyesinde bulunan film tabakasından ayrılamadığı için zararsızdır. Hırsızlığa karşı da önemli bir engel oluşturur. Can ve mal güvenliğine karşı saldırıların söz konusu olduğu yerlerde kullanılır. Karakollar, askeri binalar, psikiyatri koğuşları ve bankalar gibi binalarda hırsızlık, ateşli veya ateşsiz silahlarla saldırı ve benzeri suçların önlenmesi, suçlunun caydırılması veya suçlunun eylem sonrasında yakalanmasının kolaylaştırılması amaçlarına yöneliktir Zemin katta veya birinci katta oturanlar güvenlik amacıyla lamina cam tercih edebilirler. Cam kalınlığı iki adet 4 mm'lik camın birleştirilmesiyle 8 mm olmaktadır. Temperli camlarla arasında fiyat farkı bulunmaktadır.

 

HER TÜRLÜ BALKON, TERAS, CAFE, RESTAURANT VE KIŞ BAHÇESİNİN YAPISINA UYGUN PROJE ÇİZİLİP ÜRETİM VE MONTAJ YAPILIR.

CAM BALKON SİSTEMLERİNİN UYGULANABİLECEĞİ BALKON TİPLERİ Cam Balkon sistemleri balkonunuz hangi şekil olursa olsun ister oval, ister üçgen, ister dörtgen, L, U her balkona kolaylıkla uygulana bilen son derece zarif ve kullanışlı bir sistemdir. Avantajları

 

CAM BALKONUN AVANTAJLARI 

 

• Cam Balkon da görüntü ve manzara kaybı oluşturmaz

• Cam Balkon panoramik görünüm keyfi sunar.

• Cam Balkon da binanın genel yapısında değişik olmaz.

• Cam balkonla balkonunuzdan dört mevsim faydanılmasını sağlar.

• Cam balkonda camlar katlanabilir olduğundan her iki yönde toplanarak açılabilir.

• Cam Balkon’un bakımı, temizliği kolay, pratik ve güvenlidir

• Cam Balkon da dış darbelere dayanıklı 8 mm temperli cam kullanıldığı için hırsızlık olaylarına karşı da korur.

• Cam Balkon da olağandışı etkilerle camın kırılması durumunda ise, küçük parçalara ayrılarak canlılara ve çevreye zarar vermez.

• Cam Balkon yağmur, kar, rüzgâr ve toz gibi dış etkenlerden korur.

• Cam Balkon bozulmaz kilit sistemi sayesinde çocuklarınızın güvenliğini sağlar.

• Cam Balkon evinizde fonksiyonel ve estetik kullanım alanları oluşturur.

• Cam Balkon İmar Mevzuatına uygundur.

• Cam Balkon kat maliklerine yasal bir sıkıntı vermez.

• Cam Balkon gayrimenkulünüze değer kazandırır.

• Cam Balkon da ısı ve ses yalıtımı sağlar.

• Cam Balkon sistemde kullanılan camlar temperli olduğu için esnek ve dayanıklıdır.

• Cam Balkon da sisteminin kullanımı tüm balkon kapatma sistemlerine göre kolay ve pratiktir.

• Cam Balkon da camlar farklı seviyelerde istenildiği kadar açılıp kapatılabilir.

• Cam Balkon yapıya ve zevkinize uygun renkler sunmasının yanında son derece kullanışlıdır.

• Cam Balkon da renkli cam alternatifleri mevcuttur.

 

CAM BALKON İLE PVC ARASINDAKİ FARKLAR 

 

Manzara Kaybı: Cam Balkon kapatma da bir profil kayıt bulunmadığından görüntü kaybı olmaz. Plastik kapamada ise arada profil olduğundan görüntüdeki kayıp yüzde kırklara ulaşır. Temizlik: Cam Balkon sistemlerinde cam kanatları içeri doğru ardı ardına katlanarak açıldığından dolayı dışarı sarkmadan oturduğunuz yerden kolaylıkla temizleme imkanı sunar. Plastik balkon kapatmalarda camların hep beraber açılma şansı olmadığından mutlaka dışarı sarkılarak temizlenmesi gerekiyor buda kullanıcılarına oldukça zor gelir. İmar Mevzuatına Aykırılığı: Cam Balkon kapama görüntü kirliliği yapmadığından ve binanın dış yapısını bozmadığından imar mevzuatına aykırı değildir. Bu sistemlerin uygulanması yerel yönetimlerin tasarrufundadır. PVC profiller görüntü kirliliği yaptığından imar mevzuatına aykırıdır. Şikayet edildiği takdirde sökülmek durumundadır. Sağlık Açısından: Cam Balkon sistemleri 1. kalite alüminyum ve geneli camdan kaplı olduğundan dolayı herhangi bir sağlık sorununu tehdit etmemektedir. Aksine sistem tamamen açılıp kapandığından dolayı ve güneş enerjisini süzerek içeri aldığından sağlık açısından artılar katmaktadır. Plastik doğrama kullanılan plastik malzemelerinin geneli kırık malzemeden ( geri dönüşümlü plastik ) olduğundan büyük oranda kanserojen madde içerir ve güneş de fazla kızdığı zamanda içerisine plastik kokusu verdiğinden oturulmaz hale getirir. Isı Yalıtım: Cam Balkon Sistemleri ısı yalıtım bakımından %10 – %15 plastik doğramaya oranla soğuk olur. Plastik doğrama ısı yalıtım bakımından %100 etki sağlar. Fakat mekan balkonluktan çıkıp kiler, küçük oda, veya sera etkisi yaratır.

 

CAM BALKON TEMİZLİĞİ 

 

Cam Balkon sistemlerinde cam kanatları içe doğru açıldığından dolayı dışarıya sarkmadan güvenle ve kolayca temizliğini yapabilirsiniz. Cam Balkon sistemlerinde camları cam sil sıktıktan sonra çek çek ya da cam beziyle rahatlıkla temizleyebilirsiniz Cam Balkon sistemlerindeki camlar temperli camdır. Uygun olarak temizlendiğinde albenisi daha da artmaktadır.

 

CAM BALKONDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

 

Balkonunuzu camla kapatmaya karar verdiniz. Kısa bir araştırma yapmayı düşündünüz. Cam Balkon yaptıran tanıdıklarınıza danıştınız. Bazıları memnun bazıları değil, bazıları da ilk önce memnun sonrasında memnun değil. Firmalardan aldığınız bilgi ve fiyatlar da aşırı farklılıklar gösteriyor.Bilgi aldığınız her firma doğal olarak "en iyi bizim sistemimiz" dediler.?? Ne yapmalı? Teknik bilgi edinmekten başka yol yok.Çünkü : “Cam Balkon Sistemleri “ milimetrik hassasiyetle çalışması gereken sistemlerdir. Dolayısıyla, hangi firma tarafından ve nasıl montaj yapılacağı önemli olmasına rağmen, kullanılan malzemenin kalitesi ve detayları daha fazla önemlidir. Son günlerde Cam Balkon sektöründe markasız, garantisiz ve niteliksiz ürünlerin alıcıları yanlış yönlendirdiği ve sorun yaşamalarına sebep olduğu görülmektedir. Bu tarz firmalar yüzünden alıcılar hem paralarını hem de zamanlarını kaybetmektedirler. Önemli olan en kaliteli Cam Balkon sistemini alıcıya en uygun fiyatta sunmaktır. Cam Balkon Sisteminin sadece camdan oluşmadığını ve Cam Balkon yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğreneceğiz. Paslanmazlık: Balkonlar her türlü olumsuz iklime açık mekânlardır. Bu nedenle sistemin tüm aksamının dış etkilere dayanımlı olması gerekir. Cam Balkon sistemlerinin ana unsuru olan taşıyıcı rulman ve aksam parçalarının mutlaka paslanmaz malzeme ile üretilmesi gerekmektedir. Alıcılar firma ile mutlaka yazılı sözleşme yapmalıdır sözleşmelerinde paslanmaz rulman ve paslanmaz aksam maddelerini kesinlikle kayıt altına almalıdırlar. Aksi halde bir süre sonra açılmayan, kapanmayan camlara sahip olacaklardır. İzolasyon: Cam Balkon sistemlerinin ana unsurlarından biri de izolasyondur. Önemli izolasyon etmenleri

 

a) Cam Balkon katlanır kanatların kapak birleşimlerindeki sızdırmazlık.

b) Cam panellerin kıl fırçalarının yalıtım fonksiyonu.

c) Cam cama birleşimlerdeki UV dayanımlı şeffaf contalardır.

d) Sağlıklı yağmur suyu tahliyesi için profili üzerinde bulunması gereken su tahliye kanalıdır. Bunlarla ilgili gerekli tüm açıklamalar talep edilmelidir. Güvenlik ve Kolay Kullanım: Sistemin hırsızlıklara ve çocukların camları açarak oluşturacakları tehlikelere karşı, kilitlenebilir açma-kapama düzeneği bulunmalıdır. Aynı zamanda cam panellerin, sarkma ve bırakmasını önleyen ray profil içine yerleşen paslanmaz menteşe pimleri ve rulman üzerinde bulunan U parçası sistemleri, önemli güvenlik ve dayanım unsurlarıdır. Servis ve Garanti: Sektörde, piyasadan tedarik ettikleri profil, yük taşıma kapasitesi olmayan hız rulman ve aksesuarla görülmüştü salt ucuzluk anlayışıyla hareket eden birçok firma bulunmaktadır. Doğaldır ki, kurumsal yapı, tasarım ve Ar-Ge faaliyetlerinden yoksun olan bu tür firmalar, hizmet servis ve garanti konusunda tüketicilere ciddi boyutlarda sıkıntı yaşatmaktadırlar. Verilen sözde garantiler hiçbir anlam ve yaptırım ifade etmezler.

 

S.S.S

 

Cam balkon her tür balkona uygulanabilir mi?

Balkon sistemleri ( Düz, L, U, yuvarlak yada çok köşeli ) her tür balkona sağlıklı bir şekilde uygulanabilir ve uygulama sonrasında sistem rahatlıkla kullanılabilir.

 

Cam Balkon ile PVC Doğrama arasında ne gibi fark vardır?

Her şeyden evvel cam balkon sistemleri yasaldır ve imar mevzuatına uygundur. PVC sistemlerinin balkonlarda kullanılması ise yasal değildir. Çoğu yerde apartman komşuları ve belediyelerle sorun çıkmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte ısı yalıtımı bakımından PVC sistemleri cam balkonlara göre ortamı daha sıcak tutmaktadır.

 

Camların dış tarafını nasıl temizleyeceğim?

Cam balkonda kullanılan kanatlar, balkonun içerisine doğru tek tek katlanarak açılabilir özellikte olduğundan temizlikleri gayet rahatlıkla yapılabilmektedir.

 

Mutfağıma cam balkon yaptırdıktan sonra evin iç duvarını yıkıp balkonla birleştirmek istiyorum? Bu bir sorun oluşturur mu?

İmar mevzuatı ve ısı yalıtımı açısından bir sorun oluşturabilir. Özellikle kışları soğuk geçen bölgelerde tavsiye etmiyoruz.

 

Küçük çocuklar açısından tehlike oluşturur mu, ayrıca hırsızlığa karşı güvenlimi dir?

Cam balkon sistemleri güvenlik unsuru ön planda tutularak üretilmiştir. Çocukların kolayca açmalarına engel olabilmek için çift kilit sistemi uygulanmaktadır. Bunlardan bir tanesi çocuk emniyet kilididir. Ayrıca kilit sistemi balkon içerisinde olduğu için dışarıdan açılması mümkün değildir. Hırsızlığa karşı caydırıcı unsur oluşturmaktadır

 

Cam balkon sistemleri imar mevzuatına uygun mudur?

Gömme balkonlarda cam balkon sistemlerinin rahatlıkla uygulanabileceği hakkında Danıştay Kararı vardır ve kanunen serbesttir. Çıkma balkonlarda ise apartman sakinlerinin, apartman veya site yönetiminin ve yerel yönetimlerin tutumuna bağlıdır.

 

Cam balkonun evin ısınmasına katkısı olur mu?

Cam balkon sistemlerinde kullanılan camlar, güneş ışığına karşı mercek görevi görmekte ve almış olduğu ısıyı balkon içerisine daha çok arttırarak vermektedir. Örneğin dış ısı 10 derece ise balkon içindeki ısı 15-16 dereceyi bulmaktadır. Ayrıca rüzgarın dış duvarlara gelmesine engel olduğu için evin çok daha çabuk ve kolay ısınmasını sağlamaktadır. Cam balkon yapılan odalar çok daha sıcak olmakta ve ciddi oranlarda yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

 

Cam balkonun gürültü, toz, rüzgar ve yağmur izolasyonu nasıldır?

Cam balkon sistemlerimizde; gürültü, toz, rüzgar ve yağmur sularının içeriye girmesi büyük oranda engellenmektedir. Bizim sistemimizde toz, rüzgar ve yağmur suları % 99 oranında engellenir. Sistemin devamlı hareketli bir mekanizma olmasından dolayı kuvvetli rüzgar ve yağmurlarda çok az miktarda sızıntı olma ihtimali vardır. Tam yalıtım sağladıklarını iddia eden firmalar, tüketiciyi yanıltıcı bilgi vermektedirler. Bu durumu sıfıra indirmek teknik olarak da mümkün değildir.

 

Sizin firmanızı tercih etme nedenlerimiz ne olabilir?

Kapadokya Plastik A.Ş. yapı sistemleri üstün kalitesini cam balkon sistemlerinde de öne çıkarmakradır. Cam balkon hem üretici hem de tüketici açısından yüksek maliyetli bir işlem. Biz tüketicinin vermiş olduğu paranın tam karşılığını almasını ve beklentilerinin karşılanması gerektiğine inanıyoruz. Biz işimize aşığız. Her şeyin birinci sınıf olmasına gayret ediyoruz ve bu iddiamızı da şu şekilde ispat ediyoruz.